"A fiú... egy szóvivő által megizente, hogy... eljövendő lészen."
Vagyis lassan itt az ideje, hogy meggyűrűzzék a fiatal gólyákat. Mindezt teszik úgy, hogy bárki részt vehessen a programban aki szeretne testközelből is megismerkedni egy gólya fiókával. Így egy kicsit beleleshetünk a vonulásba, a területhűségbe, az élőhelyválasztásba, az élettartamba, az életfolyamatokba, a gyűrűzés segítségével.
A fehér gólya monogám mivel a párok nem maradnak együtt egész életükben, de a pár együtt építi a fészket gallyakból ami majd évekig használható lesz. A fészket rendszerint 4 tojás díszíti, amin felváltva kotlanak majd 33-34 nap múlva a fiókák kikeltekor szintén felváltva etetik őket. Körülbelül 2 hónapos korukban repülnek ki a fészekből és ezután maximum 3 hétig etetik még a fiatal gólyákat.
Az IUCN szerint nem veszélyeztetett faj. Kettő nagyobb populációja van a délnyugati és a keleti, ami nagyjából Közép- és Kelet-Európát fedi le. Állományának 25%-a Lengyelországra összpontosul. A 19. században a számuk fogyatkozni kezdett az iparosodás és az új termelési módszerek hatására.
Táplálkozáshoz leginkább füves területeket, mezőket, sekély vizeket keres. Kisebb állatokra, békákra, rákokra, kígyókra, rovarokra és rágcsálókra vadászik.